هزینه ساخت استخر شنا

هزینه ساخت استخر شنا. استخر شنا یکی از امکانات لوکس برای آرامش و سرگرمی در فصل تابستان محسوب می‌شود. در حالی که انواع زیادی از استخرهای موجود برای صاحبان خانه وجود دارد، یک استخر محکم در سطح زمین به دلایل مختلف بهترین انتخاب برای مالکان خانه است. علاوه بر زیبایی‌، استخرهای شنا بتنی به دلیل طراحی‌های متنوع موجود، توانایی حفظ حریم خصوصی ، آرامش و  راحتی و ارزش بخشی آن به خانه شما یک انتخاب عالی برای خانه شما هستند.

هزینه ساخت یک استخر شنای بتنی در سطح زمین یک سرمایه‌گذاری بزرگ است و صاحبان خانه باید انتظار هزینه ای بین 60 میلیون تومان تا 120 میلیون تومان را داشته باشند. این هزینه تحت تاثیر عواملی چون نوع بتن، نوع روکش بکار رفته، لوازم جانبی و برخی هزینه‌های اضافی می‌باشد. این راهنما، هزینه ساخت استخر  متوسط  با ابعاد  4 متر در 8 متر را به شما می‌دهد.

مزایا و معایب یک استخر شنای بتنی

استخرهای بتونی که زمانی متداول‌ترین نوع استخر بوده است، امروزه همچنان یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای ساخت استخر باقی مانده است. نمودار زیر برخی از مزایا و معایب استخرهای شنا را نشان می‌دهد.

مزایا معایب
 1.     ارائه انعطاف‌پذیری بیشتر در طراحی
 2.   جذابیت
 3.  بسیار قوی از نقطه‌ نظر ساختاری
 1.  نصب آن می‌تواند ماه‌ها طول بکشد
 2. بسیار گران قیمت
 3.  بعضی از سطوح پس از ساخته شدن در زیر پا سخت و زبر هستند
 4.   می‌تواند هر روز هزینه بیشتری داشته باشد

کارهای مقدماتی پیش از ساخت استخر

قبل از شروع فرآیند ایجاد استخر شنا در زمین، چند اقدام مقدماتی وجود دارد که باید انجام شود. اولین چیزی که اتفاق می‌افتد بازرسی است. ابتدا پس از انتخاب پیمان‌کار یا پیمان‌کار بالقوه، او برای انجام بازرسی اولیه آماده می‌شود. این کار شامل گردشی در اطراف حیاط (محل احداث) برای بررسی محل قرارگیری استخر خواهد بود. در این مرحله پیمانکار قادر خواهد بود تعیین کند که فرآیند در صورت امکان پذیر بودن چقدر مشکل است. اگر شما و پیمان کاران با این روند موافق باشید، یک توافقنامه امضا خواهد شد. سپس مجوز ساخت برای شروع حفاری باید گرفته شود.

بخش‌هایی از یک استخر شنا

بخش اصلی هزینه ساخت استخر شامل تهیه لوازمی است که در زیر به آنها اشاره میشود:

بخش‌های زیادی برای یک استخر شنا وجود دارد. که بدون آن‌ها، یک استخر قادر به فعالیت و عملکرد موثر نخواهد بود. در زیر برخی بخش‌هایی که مشترکاً در استخر های شنا وجود دارد نام برده شده است:

 • پمپ آب

پمپ آب، بخش اول سیستم تصفیه یک استخر است. یک پمپ آب،  از استخر آب را جذب می‌کند، آن را از طریق صافی هل می‌دهد و به داخل استخر برمیگرداند. پمپ معمولا ً شامل دو بخش است: یک سطل با یک سرپوش و سبدی که داخل آن می‌رود. داخل پمپ یک موتور است که برای چرخش آب و برگرداندن آن به عقب می‌چرخد. هزینه متوسط برای یک پمپ آب 4 تا 8 میلیون تومان است.

نحوه انتخاب پمپ استخر و جکوزی

 • صافی

بخش دوم فیلتراسیون یک استخر است. زمانی که آب در پمپ آب مکیده می‌شود، به فیلتر منتقل می‌شود. فیلتر برای تمیز کردن آب از خاک ریز دانه و یا مواد ناخواسته استفاده می‌شود و سپس آب پاک را به داخل استخر منتقل می‌کند. سه نوع فیلتر استخر شنا وجود دارد: کارتریج، دیاتومه و شنی. هزینه متوسط برای یک فیلتر کارتریج 2 تا     3 میلیون، و برای یک فیلتر دیاتومه 6 تا 20 میلیون و برای یک فیلتر شنی 8 تا 14 میلیون تومان است.

 • جت‌های بازگشتی

هدف از جت‌های بازگشتی، هل دادن آب به داخل استخر شنا پس از فیلتر کردن آن است. هم چنین جت‌های بازگشتی به گردش آب اطراف استخر کمک می‌کنند. هزینه متوسط برای یک جت بازگشتی 100 هزار تا 400 هزار تومان به ازای هر جت است.

 • اسکیمر

اسکیمر به مکیدن آب از داخل استخر به فیلتر ها کمک میکند. داخل اسکیمر یک سبد پلاستیکی است که به جمع‌آوری پس باقی مانده مواد شناور در آب استخر کمک می‌کند. این سبد تضمین می‌کند که زباله‌ها وارد پمپ نمی‌شود. برخی از استخرها بسته به اندازه استخر، بیش از یک اسکیمر دارند. هزینه متوسط برای اسکیمر 500 هزار تا 2 میلیون تومان است.

 • تخلیه اصلی

تخلیه اصلی دقیقا ً همان چیزی است که از نام آن بر میاید. اغلب تخلیه اصلی در انتهای عمیق استخر قرار میگیرد و به بیرون کشیدن آب از آن کمک می‌کنند تا آب را از طریق صافی به خارج هل داده شود. هزینه یک تخلیه اصلی برابر با 200 هزار تا 500 هزار تومان است.

انواع بتن

حالا که تصمیم اولیه برای احداث استخر شنای بتنی را گرفته‌اید، سوال بعدی این است که نوع بتن چه باشد؟ بسته به استایل و نوع استخری که دنبال آن هستید، پیمان کاران اغلب توصیه می‌کنند که چه چیزی بهترین است. نمودار زیر چهار نوع اصلی بتون برای شنا را با شرحی از هر کدام نشان می‌دهد.

نوع شرح
بتن آماده
100 تا  200 هزار تومان به ازای هر متر مکعب
این بتون با ایجاد فرم بوسیله تخته‌های فولادی یا چوبی نصب می‌شود و سپس مخلوط بتون را قبل از صاف کردن آن به فرم اضافه می‌کنند. یکی از رایج‌ترین روش‌ها است که به همین دلیل اکثر پیمان کاران در استفاده از این روش تجربه دارند.
شاتکریت35 تا 40 هزار تومان به ازای هر متر مربع
  به عنوان ” فرم آزاد ” بتون شناخته میشود. به صورت افقی و یا به صورت عمودی استفاده میشود. بتن در یک پمپ بتن پاشی ریخته می‌شود و از طریق نازل در چند لایه پاشیده می‌شود. این تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که طراحی کامل شود.

اگر به درستی ساخته شود، بتن شات کریت  قوی‌ترین و بهترین نوع استخرها را به شما خواهد داد.هزینه اجرای شاتکریت با توجه به شرایط کارگاه و امکانات موجود از جمله برق و پای کار بودن مصالح و ارتفاع کار و …. تعیین می گردد.

کف

سه نوع عمده کف برای استخر‌های شنای بتونی وجود دارد. که در پایین هر کدام با مزایا و معایب مربوطه توضیح داده می‌شود.

 • پلستر

پلستر شامل ترکیبی از ماسه سفید، سیمان سفید، مرمر و آب است و با استفاده از یک بیلچه لبه تخت برای استخرهای بتونی اعمال می‌شود. اگر چه پلستر اغلب به رنگ سفید است، اما می‌تواند بارنگ‌های مختلف را رنگ شود. پلستر دوام بالایی دارد و حدود ۵ تا ۱۰ سال قابل استفاده است. هزینه لازم برای پلستر گرفتن استخر از 30 تا 70 هزار نومان به ازای هر متر مربع است.

مزایا: ارزان، زیبا و ساده است. برای بیشتر استخرهای بتونی استاندارد است.

معایب: زبر است، نیاز به تعمیر و نگهداری سطحی زیادی دارد و اگر به خوبی نگهداری نشود می‌تواند به راحتی ترک بخورد یا لکه دار شود.

 • رنگ

رنگ می‌تواند یک روکش زیبا و ماندگار ایجاد کند و باعث شود که استخر دوباره ظاهر تمیز و تازه ای پیدا کند. سه نوع رنگ برای آن وجود دارد: رنگ آکریلیک مبتنی بر آب، رنگ لاستیک chlorinated و رنگ اپوکسی. هزینه رنگ کردن استخر از 30 تا 80 هزار تومان به ازای هرمتر مربع است.

مزایا: ظاهر جدید و تمیز و نسبتا ً ارزان.

معایب: هیچ ضمانتی برای نقاشی کردن استخر وجود ندارد، استخر تقریبا ً هر ۲ تا ۴ سال دوباره رنگ خواهد شد، در طول زمان استخر ممکن است به دلیل رنگ سفید آن تیره شود و رنگ کهنه باید پاک شود و استخر دوباره رنگ شود.

 • کاشی

کاشی به طور معمول از چینی، شیشه و یا سنگ ساخته شده‌است. کاشی می تواند بافت، نقاشی دستی و یا لعابی باشد. کاشی کاری برای خط آب استخر به طور متداول استفاده می‌شود و هزینه آن برای یک استخر از 50 تا 150 هزار تومان به ازای هر متر مربع  است.

مزایا: تمیز کردن آسان، این یک فضای داخلی پایدار برای استخرهای بتونی، به راحتی با دوام است.

معایب: گران‌تر است، امکان ترک خوردن در سرما را دارد و می‌تواند لبه‌های تیز داشته باشد.

مدت زمان ساخت استخر

گام‌های زیادی در ساخت استخر شنای بتونی بر روی سطح زمین وجود دارد. کل پروژه با بازرسی شروع می‌شود که شامل طراحی و ارائه پروژه و همچنین دریافت مجوز و تاییدیه است. زمانی که این مرحله طی شود، پروژه ساخت ‌و ساز می‌تواند آغاز شود.

اولین قدم در ساخت، ایجاد چیدمان استخر است. پیمان‌کار به دقت محل دقیق و شکل استخر روی زمین را بررسی خواهد کرد و زمانی که اشکال تنظیم شود، حفاری می‌تواند آغاز شود. این بخش با استفاده از لودر انجام می‌شود تا دیوارهای استخر را حفاری کرده و صاف کند. هنگامی که گودال حفر می‌شود، میله‌های فولادی برای تقویت دیواره استخر به کار می‌رود.

پس از نصب اسکلت فولادی، همه لوله‌کشی برای بازگشت آب، تخلیه اصلی، و منبع آب انجام میشود. سپس زمان آن رسیده که برنامه بتون پاشی ریخته شود. بتون در قالب حداقل ۶ اینچ فرو ریخته و سپس برای چند روز خشک می‌شود.

پس از اتمام فاز بتونی، کاشی‌های تزیینی نصب خواهند شد و مرحله لوله‌کشی تکمیل خواهد شد. طراحی و محاسبات به دقت بالا اجرا می‌شود تا گردش مناسب آب درون استخر تضمین شود. سپس تجهیزات استخر، از جمله سیستم پمپ‌ها و سیستم فیلتراسیون و سیستم الکتریکی و گاز راه‌اندازی میشود.

در مرحله نهایی پروژه، کف آماده خواهد شد و سپس مصالح ساختمانی و زباله از محل پاک‌ سازی خواهد شد. بعد از انجام این کار، داخل استخر با روکش، گچ یا رنگ پوشیده می‌شود و استخر پر از آب خواهد شد. زمانی که کامل شد، پیمان کاران تجهیزات استخر را امتحان خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که همه چیز به درستی شروع می‌شود و روند نگهداری و نگهداری معمول را ادامه خواهد داد.

به طور متوسط، استخرهای بتونی حدود ۳ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد تا نصب شود. این بسیار طولانی‌تر از بسیاری از انواع دیگر استخرها است. دلیل این امر این است که بتن باید برای مدتی بعد از ریختن آن سفت شود.

نگهداری

برای حفظ ایمنی استخر، نیاز به نگهداری منظم دارد. نمودار زیر نشان‌دهنده انواع مختلف نگهداری و هزینه‌های متوسط است.

نگه داری و تعمیرات شرح هزینه
دستگاه جاروب استخر
به گردش آب درون استخر و نظافت استخر کمک میکند 500 هزار تا 2 میلیون تومان
کنترل پی اچ (PH) و تنظیم کلسیم در هنگام راه اندازی استخر میزان پی اچ تمامی اسید ها باید چک شود 500 هزار تومان در ماه
اسید شویی استخر
اگر میزان مواد شیمیایی بالا بوده و کف استخر بخوبی قابل مشاهده نیست باید شستشوی اسیدی انجام شود.شستشوی اسیدی فرآیند شستن یک استخر بتنی با عریان کردن لایه خارجی پلستر در هنگام تمیز کردن و ضد عفونی کردن آن است. 1 میلیون تا 2 میلیون در ماه
تمیز کردن فیلتر فیلتر باید حداقل به صورت هفتگی تمیز شود تا از شر زباله خلاص شود ۳ نوع وجود دارد : فیلتر کارتریج، فیلتر دیاتومه، فیلتر شنی هزینه متغیر
نظافت استخر تمیزکاری یک استخر باید حداقل هفتگی باشد تا زباله‌جات ناخواسته و جلبک‌ها را از بین ببرد. 200 تا 400 هزار تومان

تجهیزات جانبی

وقتی نوبت به خرید تجهیزات جانبی استخر می‌رسد، گزینه‌های زیادی، از یک صفحه غواصی ساده تا یک اسلاید فانتزی، برای مالکان استخر وجود دارد. نمودار زیر برخی از رایج‌ترین انواع لوازم جانبی را نشان می‌دهد:

انواع لوازم جانبی کاربرد هزینه
نردبان و تخته شیرجه نردبان ورودی / خروجی در استخر – تخته پرش که به عنوان روشی برای پرش یا شیرجه زدن به استخر به کار می‌رود. نردبان1 تا 3 میلیون تومان

تخته

2 تا 4 میلیون تومان

کاور ها از کاور زمانی که استخر برای مدتی استفاده نمی‌شود برای نگه داری استخر در برابر زباله ها استفاده می‌شود، کاورهای متداول شامل پوشش‌های خورشیدی، حرارتی، امنیت و پوشش‌های خودکار است.
آژیرهای خطر 1 تا 2 میلیون تومان
نورپردازی چراغ های زمینی در کناره‌های استخر یا چراغ های شناور داخل استخر اطراف1 تا 3 میلیون برای هر چراغ

داخل استخر

200 هزار تا 1 میلیون تومان برای هر چراغ

صندلی نیمکتی استخر جایی برای نشستن و احتمالا ً فضای ذخیره‌سازی در اختیار شما قرار میدهد. 2 تا 4 میلیون تومان
اسلایدها لوازم جانبی جالب برای سر خوردن بر روی آب استخر متغیر

دقت داشته باشید این هزینه ها تقریبی و مربوط به تاریخ انتشار این مقاله می باشد برای اطلاع از قیمت بروز و متناسب با استخر مدنظر شما با استخران تماس بگیرید.

هزینه ساخت استخر با احتساب مخارج بهبود و توسعه

 • دیوارهای حائل

اگر حیاط پشتی شما شیب‌دار است یا شما به دنبال اضافه کردن یک پس زمینه دراماتیک به استخر خود با یک دیوار بزرگ هستید، نصب دیوار حائل یک انتخاب خوب برای شما است. دیوار حائل ساختاری است که از شیب‌های عمودی برای کمک به نگهداری آب و خاک استفاده می‌کند. دیوارهای حائل را می‌توان از سنگ، چوب، بلوک‌های به ‌هم ‌پیوسته، یا غلاف ساخت.

 • اتاقک تاسیسات

با یک استخر، لوازم و ابزار فراوانی وجود دارد که به مکانی برای ذخیره نیاز دارند. یک انبار مفید می‌تواند برای این کار مناسب باشد. انبار ابزار می‌تواند مکانی عالی برای ذخیره همه این مواد و نگهداری آن‌ها از آب و هوا و حفاظت در برابر سرقت یا آسیب باشد. یک انبار معمولی به اندازه 3 در 4 متر مربع است.

 • آبشار

اگر به دنبال افزایش ظاهر کلی استخر شنا هستید، پس نصب یک آبشار می‌تواند به شما کمک کند. یک آبشار ساختاری تزیینی است که می‌تواند به عنوان نقطه کانونی استخر شما عمل کند و یک جاذبه بصری زیبا را اضافه می‌کند. همراه با زیبایی‌، یک آبشار می‌تواند فواید دیگری از جمله جلوگیری از رشد جلبک‌ها، کمک به فیلتر کردن آب و ایجاد یک صدای آرامش بخش را به آن بیفزاید. هزینه متوسط برای نصب آبشار صخره ای در یک استخر به طور متوسط 5 تا 20 میلیون تومان است.

 • گرم کن

اگر می‌خواهید در تمام سال دمای استخر مناسبی داشته باشید، نصب گرم کن استخر یک انتخاب خوب است. انتخاب‌ها متعددی برای بخاری های استخر وجود دارد و فاکتورهای زیادی وجود دارند که شما باید به آن‌ها توجه کنید، مانند محل، میزان استفاده از آن و نوع استخر. نصب یک گرم کن روی استخر برای یک استخر استاندارد برابر 7 تا 24 میلیون تومان است.

 • محفظه

محفظه استخر شنا یک ساختار متشکل از صفحات شفاف اطراف و پوشش استخر است. هدف از محفظه استخر، ایجاد آزادی برای شنا در فصول مختلف با فراهم کردن آسایش در داخل آب برای شنا کردن، تامین سایه و محافظت از خورشید، تامین امنیت و ایمنی افرادی است که به استخر شما وارد می‌شوند و همچنین حفاظت از حشرات، برگ‌ها و دیگر زباله های فضای بیرون منزل است. محفظه استخر سازه‌ای سنتی است. عوامل زیادی وجود دارند که بر هزینه یک محفظه استخر تاثیر می‌گذارند که شامل اندازه استخر، شکل آن، و اینکه محفظه بسته یا جدا از منزل شما باشد، میشوند. متوسط هزینه برای نصب یک محفظه استخر متوسط استاندارد تا20 میلیون تومان با حساب هزینه کارگر است.

تعمیر نشتی لوله و جلوگیری از خوردگی لوله

همواره قسمتی از هزینه نگهداری استخر صرف تعمیر نشتی لوله های موتور خانه استخر میشود. به دلیل وجود کلر محلول در آب و همینطور فشار پمپ آب همیشه احتمال پوسیدگی و نشت اتصالات لوله وجود دارد. پس بهتر است هزینه اندکی را به هزینه ساخت استخر اضافه کنید تا بعدا مجبور به هزینه های بیشتری را برای تعمیر نشتی لوله کنید.

 

ملاحظات اضافی و هزینه‌ها

پس از گذشت زمان مشخص، یک استخر بتنی باید بازسازی سطحی شود. پس اگر اخیرا نقاط شکستگی، و یا ترک در سطح استخر خود دیده‌اید، به این معنی است که زمان بازسازی استخر شما رسیده است. هنگام ساخت استخر بسیار مهم است که به گارانتی ارائه ‌شده توسط شرکت خود توجه کنید. اگر چه یک ضمانت نامه عمر بسیاری از تعمیرات و تعمیرات اساسی مورد نیاز را پوشش خواهد داد، بازسازی کامل استخر را شامل نمی‌شود. قبل از ساخت استخر، لازم است که ضمانت کتبی سطح استخر بتنی تان را پیدا کنید. به این ترتیب، اگر چیزی چند سال پیش اشتباه شده باشد، این ضمانت نامه به شما کمک خواهد کرد تا این هزینه‌های سنگین آن را پوشش دهید.

استخرهای خنک کننده به دلیل هزینه‌های نگهداری پایین خود به یک انتخاب محبوب و بسیار محبوب تبدیل شده‌اند. اگر چه که این ممکن است مفید باشد، اما زمانی که نیاز برای بازسازی و رفع خوردگی لوازم جانبی مثل نردبان و تخته شیرجه بوجود میاید، وجود استخرهای آب شور می‌تواند یک عیب محسوب شود. آب شور می‌تواند شدیدا ً خورنده باشد و شما باید دقت کنید که لوازم جانبی تجهیزات دریایی را به درستی به تهیه کنید و به شکل مناسب عرشه خود را ببندید.

زمانی که پیمان کاران موافقت خود را با ساخت استخر تایید می‌کنند، توصیه می‌شود که یک نامه در مورد این که فرآیند نصب مخزن چقدر باید طول بکشد درخواست شود. این کار اغلب طولانی‌تر از آن چیزی است که در ابتدا فکر میشود و ممکن است سعی کنند از شما هزینه بیشتری را به خاطر آن زمان اضافی در پایان دریافت کنند.

با جمع بندی موارد فوق هزینه ساخت استخر با ابعاد 4 در 8 متر چیزی در حدود 60 تا 120 میلیون تومان برای شما هزینه خواهد داشت.

از آنجا که بیشتر لوازم استخر وارداتی میباشد، هزینه ساخت استخر به شدت وابسته به نوسانات ارزی نیز میباشد.

برای اطلاع از قیمت بروز و متناسب با استخر مدنظر شما با استخران تماس بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.