شاتکریت استخر

ساخت استخر بتنی: روش کار شاتکریت (بتن‌پاشی) چگونه است؟

آگاهی از فرآیند شاتکریت

اول از همه، باید بپرسیم که شاتکریت چیست. شاتکریت فرآیندی است که در آن ملات یا بتن با سرعت بالایی پاشیده می‌شود تا به فشردگی یا سطح تراکم مشخصی برسد. شاتکریت می‌تواند به صورت خشک یا تر انجام شود. من از سیمان تر استفاده می‌کنم (روندی که بسیاری از افراد هنگام استفاده از «شاتکریت» به آن رجوع می‌کنند)، درحالی‌که معماران دیگر از شاتکریت خشک استفاده می‌کنند (که گاهی به آن «گانیت» می‌گویند، هرچند از لحاظ فنی همان شاتکریت است). در هر دو روش، به دلیل استفاده از تکنیک‌های صحیح، استخری بسیار مستحکم خواهید داشت.

برای این‌که مطمئن باشید امکان ساخت استخر وجود دارد، از یک معمار یا بنا بخواهید تا موقعیت مکانی آن‌جا را از لحاظ مقاومت آزمایش کند. یکی از مزایای این فرآیند این است که استحکام بتن در طول زمان بیشتر می‌شود. این یعنی استخر شما نباید ترک یا نشتی آب داشته باشد و باید به مرور زمان آب‌بندی شده باقی بماند.

معمار باید بتواند ارزیابی مشخصی از زمین و جایی که برای استخر در نظر گرفته‌اید، داشته باشد. او باید خاک را آزمایش کند تا مطمئن شود خاک شما تحمل وزن را دارد. یکی از مشتریان ما می‌خواست یک استخر کنار ایوان خانه‌اش داشته باشد، ولی آن خاک حیاط خلوت نمی‌توانست وزن استخر را تحمل کند. بنابراین مجبور بودیم تمام خاک را حفاری کنیم و از خاک مهندسی‌شده استفاده کنیم. این کار باعث شد به هزینه‌های ساخت‌وساز اضافه شود ولی برای این‌که زمین تحمل وزن را داشته باشد، لازم بود. نتیجه دقیقاً همان چیزی شد که صاحبخانه می‌خواست: یک سونا و استخر که لبه‌های آن با سطح آب برابر بود و در بهترین نقطه‌ی مکانی قرار داشت.

معماران باید از وضعیت زمین در برابر تغییرات فصلی آگاه باشند. خوشبختانه استخرهای بتنی که به روش شاتکریت ساخته شده‌اند، استحکام بسیار بالایی دارند و در هر منطقه‌ای با هرنوع آب‌وهوایی دوام دارند.

همه‌ی جوانب فرآیند شاتکریت، بر موفقیت ساخت آن تاثیر دارد. خاک، قالب‌ها، استیل، لوله‌کشی، بتن و مواد شیمیایی باید به درستی به کار گرفته شوند. قبل از این‌که استخر پر از آب شود بتن باید عمل بیاید، فرآیندی که طی آن، بدنه‌ی بتنی سرد و تر می‌شود تا تراکم آن حفظ شود و به psi موردنظر برسد. این پروسه، تا ٢٨ روز طول می‌کشد و زمانی به اتمام می‌رسد که آب از شلنگ‌های خیس‌کننده به دیواره‌های استخر پاشیده شود و به گردش دربیاید. معماران و بناهای قابل اعتماد از تمام این روند آگاهی دارند. بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده کار را تا مرحله‌ی آخر به آن‌ها بسپارید.

شکل استخر برحسب نیاز مشتری

علاوه‌بر میزان موفقیت در ساخت‌وساز و عدم نفوذ آب، یک مزیت مهم شاتکریت این است که هیچ محدودیتی در طراحی آن وجود ندارد؛ هر اندازه، شکل یا پارامتری که بخواهید قابل اجراست. در واقع تنها محدودیت، بودجه و محدود بودن فضاست. مسائل مربوط به ارتفاع یا نقشه‌برداری هم به نفع فناوری شاتکریت عمل می‌کنند.

از لحاظ معماری، بعضی از حیاط خلوت‌ها برای انواع خاصی از استخر مناسب‌تر هستند. حیاط‌های مسطح و باریک اغلب برای باغ‌های مستطیلی ایده‌آل به حساب می‌آیند. نواحی جنگلی کنار تپه برای استخرهایی قوس‌دار با حداقل میزان سنگ و شاخ‌وبرگ درختان در اطراف آن مناسب خواهند بود. اگر فضا برای استخری بدون لبه (وقتی آب تا سطح استخر بالا آمده) مساعد باشد، ساخت چنین استخری توصیه می‌شود. در غیر این صورت اصراری به انجام این کار نداشته باشید.

معمولاً مشتری‌ها هنگام سفارش، استخری را که هنگام تعطیلات یا در تصویر یک مجله دیده‌اند را در ذهن دارند. ولی باید درمورد چند مسئله‌ی متفاوت صحبت شود، از جمله خانه، ارتفاع و آب جاری. هدف ساخت استخر نیز مهم است-برای دورهم جمع شدن، بازی و تفریح یا مسابقه و یا ترکبیی از این‌ها.

تمام این طراحی‌ها به صورت دستی انجام می‌شود و طوری هستند که دید شما را از کنار استخر به نمایش می‌گذارند، نه از بالای آن. این طراحی‌ها به گونه‌ای است که نمای استخر را مانند وقتی که کنار آن در حال استراحت هستید یا از پنجره‌ی آشپزخانه به آن نگاه می‌کنید، به شما نشان می‌دهد.

بیشتر مشتریان از پیشنهادات ما استقبال می‌کنند. هدف من همیشه این است که تمام ایده‌های آن‌ها را بشنوم و محیطی را برایشان فراهم کنم که با معماری خانه، سلیقه‌ی آن‌ها و سبک زندگی‌شان مطابق باشد. توصیه‌ی ما به صاحبخانه‌هایی که قصد ساخت استخر دارند این است که از فردی متخصص کمک بگیرند که درعین حال تعامل خوبی با شما داشته باشد. او باید بتواند ایده‌های شما را به یک طراحی و اجرای بی نقص بدل کند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.